prince.jpg
یک عکس بدون عنوان از یک کابوی که توسط ریچارد پرینس گرفته شده بود رکورد فروش را در حراج کریستی به جا گذاشت. این گرانترین عکسی است که تاکنون در یک حراجی به قیمت 1،248،000 دلار به فروش رفته است. به محض اینکه این عکس برای حراج به نمایش در آمد، با پیشنهاد یک میلیون دلاری روبرو شد و در نهایت با پیشنهاد سوم به قیمت یک میلیون و دویست و چهل و هشت هزار دلار فروخته شد. این عکس در سال 1989 برداشته شده و از سری عکسهایی است که برای تبلیغ سیگار مارلبرو در مجلات تایم و نیوز ویک به چاپ می رسید. تبلیغات مارلبرو برای فروش سیگار هایش با استفاده از چنین عکس هایی در انتشارات تایم لایف از دهه 1970 آغاز شده بود. این نسخه چاپی خود عکاس که یکی از دونسخه منحصر به فرد است در موزه مترو پولیتن نگهداری می شد. حراج کریستی از معرفی شخص فروشنده و خریدار این عکس ممانعت کرده و تنها گفته که فروشنده این عکس ناشناس بوده و عکس را برای فروش به امانت گذاشته است. رکورد پیشین فروش یک عکس مربوط به داگرئوتاپی بوده از یک معبد آتنی در آکروپولیس یونان که در سال 1842 توسط یک گردشگر-هنرمند-مورخ فرانسوی گرفته شده بود. این عکس در 20 می سال 2003 به قیمت 922،488 دلار در شعبه لندن حراجی کریستی فروخته شده بود. رکورد دیگر مربوط به عکسی از دروتیا لانگ است که در ماه گذشته به قیمت 822،400 دلار فروخته شد که تقریبا برابر با رکورد پیشین عکسی از اداوارد وستون است. اما خارج از فضای این حراجی ها و در بین خریداران خصوصی هنری نیز قیمت گذاریهایی در جریان است که نمی توان گفت واقعا رکورد فروش مربوط به چه عکسی بوده است. عکسی از من ری در سال 2000 توسط آلکس نوواک که خریدار هنری خصوصی است به قیمت 1،250،000 دلار خریده شد. نواک می گوید چند عکس دیگر نیز وجود دارد که به قیمتی بالای یک میلیون دلار خریداری شده است.
نمایشگاه عکس فاتح وزیری و حسن رجبی نژاد در گالری طراحان آزاد برگزار می شود. فاتح وزیری را پیش از این در دوسلانه کانسپچوال آرت موزه هنر های معاصر تهران دیده بودیم. مجموعه عکس مستند بازار مال فروشان حسن رجبی نزاد نیز در یاد بسیاری مانده است. گالری طراحان آزاد در میدان سلماس ( فرحبخش سابق - حد فاصل مطهری تا جلال آل احمد) شماره 41 قرار دارد. میدان سلماس هم ازمیدان های فاطمی و گلها و هم از خیابان مطهری قابل دسترسی است. نمایشگاه در ساعت 16 روز چهارم آذر افتتاح می شود وتا روز دهم آذر ادامه خواهد داشت. تلفن گالری: 88008676
collection.jpg
مجموعه عکس را به شیوه ای جدید، زیبا و نفیس در نمایشگاه عکس پاریس، 2005 (پاریس فوتو یا پاقی فوتو) برای فروش ارائه کرده است. این مجموعه عکسها از نوبویوشی آراکی، مارتین پار، الیوت ارویت، نان گلدین و رنه باری است. ویژگی این مجموعه ها اصل بودن چاپها (سیلور ژلاتین) است که به امضای عکاسان رسیده و توسط خد آنها شماره گذاری شده است. انتشارات فیدن انتظار دارد تا این مجموعه ها مورد استقبال کلکسیونر های عکاسی قرار بگیرد. هر عکس از این مجموعه ها بین 700 تا 2000 دلار آمریکا قیمت گذاری شده اند.
collection-pics.jpg
صفحه 2 از 45
صفحه قبلی < 1  [2]  3  ... > >> >>| صفحه بعدی